Zakup zabawek dla niemowląt powinien być przemyślany, ponieważ tak małe dzieci nie rozumieją jeszcze zagrożeń, jakie na nie czyhają. Zagrożeniem natomiast mogą być nieodpowiednie zabawki, które mogą zostać na przykład połknięte. W przypadku niemowląt, sprawdzoną opcją są pluszaki, ale i w tym przypadku nie wszystkie modele się nadadzą. Które więc wybrać?

Jakie pluszaki są bezpieczne dla niemowląt?

Aby maskotki kupowane dla niemowląt były dla nich bezpieczne, przede wszystkim powinny zostać wykonane z dobrej jakości materiałów. Najlepiej wybierać produkty posiadające atesty i certyfikaty, by nie zawierały jakichkolwiek substancji czy materiałów szkodliwych dla wrażliwej skóry dziecka. Pluszaki nie powinny też tracić swojej barwy, a dla pewności można wybierać modele o jasnych, pastelowych kolorach.

Warto też sięgnąć po przytulanki gładkie lub z krótkiego włosia, by niteczki nie gubiły się lub nie zostały wyrwane i połknięte przez dziecko. Maskotki dla niemowląt powinny też być w całości solidnie przyszyte, by maluchy ich nie rozerwały i nie zadławiły się drobnymi elementami. Dobrze przymocowane też muszą być wszelkie dodatki, jak:

– kokardki,

– zawieszki,

– guziki

– metki,

– doklejane oczy i noski.

Pluszaki wspierające rozwój niemowląt

Niemowlętom warto też kupować maskotki edukacyjne. Mogą to być Pluszaki duże grające czy ruszające się, które skupią na sobie uwagę dziecka. Takie przytulanki mogą zachęcić maluchy do pierwszego słowa czy poruszania się. W przyjemny sposób symulują różne bodźce niemowląt i umilają czas. Można też sięgnąć po wersje czarno-białe, ponieważ taka kontrastowa kolorystyka bardzo interesuje dzieci w wieku niemowlęcym.

Doskonałym pomysłem są też pluszaki grające spokojne kołysanki albo wibrujące. W sklepach dostępne są też maskotki szumiące lub wydające inne relaksujące odgłosy. Tego typu przytulanki są nieraz ogromną pomocą dla mam niemowląt o wysokich potrzebach, które na przykład trzeba bardzo dużo nosić. Należy jednak pamiętać, by wszystkie mechanizmy grające były dobrze schowane przed maluchem i zabezpieczone w razie intensywnego gryzienia i ślinienia pluszaków przez pociechy.